užívateľ: neprihlásený (prihlásiť), dnes je: 24.05.2019
KOMPLEXNÝ ONLINE KATALÓG
CESTOVNÉHO RUCHU
TOPtopturizmus.sk je tým správnym riešením. Nájdete tu nespočetné množstvo ubytovacích a reštauračných možností.
Veríme, že tu nájdete čo hľadáte.
Obsah > Články
moje článkypridajte článok
Zadávateľ: CESTOVATEĽ
Pridané dňa: 13.08.2008

UNESCO – kultúrne dedičstvo

APERITÍV: V aktuálnom zozname historického, kultúrneho a prírodného dedičstva evidovaného UNESCO-m sa nachádza vyše sedemsto zápisov a každoročne pribúda zopár ďalších. Architektonický objekt, mestské jadro či prírodný fenomén, ktorý bol na zápis nominovaný, je podrobený viacnásobnému expertnému posúdeniu, aby sa kvalifikovane zistilo, či spĺňa kritériá na zaradenie do "vysokej" spoločnosti. Zápis v zozname naozaj už niečo znamená a dokázateľne potvrdzuje nesporné hodnoty nominovaného subjektu.

PREDJEDLO: UNESCO by nepochybne mohlo pre propagáciu "výkladnej skrine" turistických ťahákov urobiť viac. Na druhej strane, existuje obrovská masa záujemcov, ktorí sa k potrebným informáciám dostať chcú - a aj sa k nim dostanú, takže sa občas stáva, že niektoré pamiatky sú už takmer neprístupné. Existujú prípady, keď je ich návštevnosť limitovaná a sú “vybukované” na niekoľko dní, týždňov - v extrémnych prípadoch (jaskyňa Altamira) až rokov!

HLAVNÝ CHOD: O to viac by sme si mali vážiť zápisy evidované UNESCO-m aj to, že zatiaľ sú napriek svojej nespochybniteľnej kráse a príťažlivosti bezproblémovo prístupné. Prekrásne mestské jadro Bardejova, skvelý Spišký hrad aj so Spišskou Kapitulou a Žehrou, bukolicky malebný Vlkolínec, čarovná Banská Štiavnica a jej "technické" okolie, a aj podzemné prírodné skvosty - jaskyne: Dobšinská ľadová, Domica, Ochtinská aragonitová, Gombasecká a Jasovská. Možno aj Stratenská, lebo v jednom prameni na internete je, v inom nie je - aj to je dôkaz o vzťahu (zodpovedných) k pamiatkam u nás.

ŠPECIALITA: Každá z tých viac ako sedemsto doteraz zaradených pamiatok do zoznamu, ktorý patrí organizácii UNESCO, je svojím spôsobom špecialitou, niektoré z nich však prešli z rôznych dôvodov tŕnistejšiu cestu pri záchrane a prežití do dnešných čias, alebo mali ťažší či zaujímavejší osud ako iné. Krakov obdivuhodne prežil vojnu i “pogromy”, Dubrovník bol bombardovaný iba nedávno(!) takpovediac vlastnými, Abu Simbel sa kvôli priehrade dokonca sťahoval na iné miesto, oblasť Göreme v tureckej Kapadokii vďaka sopkám vznikla a rovnako mohla i zaniknúť, úžasnú katedrálu v Chartres chránili obyvatelia mesta viackrát s nasadením životov. Prekrásny starodávny most v Mostare som si zaradil do môjho privátneho „unesca“ ešte keď v tom oficiálnom nebol, a keď ho tí bastardi zbombardovali, ale on je zas na svojom mieste, dostal sa tam - po svojom znovuzrodení v roku 2005!

CHUŤOVKA: Osobne nemám najradšej menovanie niečoho najobľúbenejšieho (knihy, filmu, herca či pamiatky...). Pri pamiatkach mám ale rád pokoj pri premýšľaní a hľadaní súvislostí. Aj preto mám napríklad radšej Abu Simbel ako pyramídy, Méteoru ako aténsku Akropolu, Bardejov ako Vatikán - a vždy sa teším na návštevu miest s prehistorickými skalnými kresbami v Škandinávii (pri nórskom jazere Sn?sa, vo švédskom Tanume a v nórsko-laponskej Alte), hoci iba Alta a Tanum sú na zozname, ktorý vlastní UNESCO. Všetky však majú pokoj, pohodu a úžasnú prírodu okolo!

DRINK NA ZÁVER: Ak nie ste veľmi na históriu, nepremáhajte sa na návštevu UNESCO-objektov len preto, že sa to "patrí", alebo že ich navštívili aj vaši známi. Na druhej strane, čo tak skúsiť najbližšie GRAND TOUR po domácich UNESCO-pamiatkach? Alebo si myslíte, že deťom sa nebudú páčiť Spišský hrad, Bardejov, Vlkolínec, Banská Štiavnica či nebodaj jaskyne?

OBSAH
Moje ONE ID - Prihlásenie:
ONE ID:
Heslo: